Mbrojtja Civile e Brazilit  ka bërë të ditur se të paktën 91 persona kanë humbur jetën për shkak të shiut të dendur në Brazilin verilindor.

Kjo ministri ka bërë të ditur se banorët po përgatiten për më shumë përmbytje dhe rrëshqitje dheu, ndërkaq 26 persona të tjerë janë raportuar të zhdukur, raporton CNN.

Që nga fillimi i reshjeve të shiut, të mërkurën e kaluar, pothuajse 4 mijë banorë kanë humbur shtëpitë e tyre, ndërkaq, 14 komuna kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.

Ndryshe, disa zona kanë regjistruar reshje më të mëdha të shiut gjatë 24 orëve të fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Dorian” vret pesë persona

Të paktën pesë persona u vranë si pasojë e uraganit “Dorian” që…

Gjatë këtij viti në Kosovë u braktisën 14 fëmijë

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS), ka bërë të ditur se…

Kurti: Nuk kemi problem me shpronësimet, por me plaçkitjen që është bërë në emër të shpronësimeve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i është përgjigjur deputetes Time Kadrijaj, e…

Që nga rihapja xhamia Ajasofja u vizitua nga mbi 3.5 milionë njerëz

Imami i Xhamisë së Madhe Ajasofja në Stamboll, Ferruh Mustuer, tha se…

Informacion i rëndësishëm për UDB-në

Shaqir Fetai paska marrë pjesë në një event kroat në Maqedoninë e…