Pas një raporti të Kombeve të Bashkuara për ngrohjen globale, Sekretari i Përgjithshëm Antonio Guterres ka deklaruar se bota ndodhet  “buzë humnerës”. Miliona njerëz u goditën nga ngjarjet ekstreme të klimës. Për shkak të pandemisë nuk u dha ndihma e nevojshme për shumë rajone të prekura.

“Jemi buzë humnerës… Ne po shohim nivele rekord në stuhitë tropikale, me shkrirjen e akullit ose akullnajave, në lidhje me thatësirën, valët e nxehtësisë dhe zjarret“, tha Antonio Guterres për Reuters.

Raporti “Gjendja e Klimës Globale” konfirmon gjetjet e tij paraprake, duke përfshirë temperaturat në tokë dhe oqean. Të dhënat vijnë ndërkohë që pritet të mbahet një samit i udhëhequr nga SHBA, ku do të propozohen ide të reja për të ndihmuar klimën. 

Ndër treguesit që theksohen në raport janë nivelet rekord të ulëta të akullit të detit Arktik gjatë dy muajve të vitit 2020. Rreth 80 përqind e oqeaneve regjistruan të paktën një valë të të nxehtit detar vitin e kaluar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…