Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Siguri, Peter Stano, ka thënë se Emisari i BE-së për Ballkanin Perëndimor, Miroslav Lajçak, është duke punuar “ditë e natë” për të avancuar takimet mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Stano, në një konferencë për media, tha se Kurti dhe Vuçiqi janë ftuar në Bruksel për të diskutuar edhe për propozimin e BE-së të mbështetur nga Franca dhe Gjermania, apo atë që deri më tani është njohur si propozimi franko-gjerman.

“Puna vazhdon në disa nivele. Përfaqësuesi i BE-së, Miroslav Lajçak, po punon shumë, ditë e natë, për t’i avancuar këto (diskutime). Përfaqësuesi i Lartë i fton dy liderët, kryeministrin e Kosovës, presidentin e Serbisë, të vijnë në Bruksel shpejt për të vazhduar punën pas marrëveshjes që u arrit dhe të nisin diskutimet mbi çështjen kryesore, dhe çështja kryesore është normalizimi i raporteve bazuar në propozimin e lehtësuesve të BE-së”, theksoi Stano.

Në fund, ai tha se kurdo që të ketë zhvillime tjera, do ta njoftojnë opinionin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Të paktën dy të vdekur në Zaporizhja

Shtatë raketa ruse goditën ndërtesat e banimit në Zaporizhja mëngjesin e së…

Arrihet marrëveshje për hapjen e korridoreve humanitare për evakuimin e grave, fëmijëve e të moshuarve në Mariupol

Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Irina Vereshchuk, në kanalin e saj në Telegram ka…

Skandaloze: Në Serbi krijohen video-lojëra me krime lufte, një nga to paraqet vrasjen e Adem Jasharit

“Hyr në llogore, hyr në llogore. Ja ku e ke armikun, 200…

Detaje të reja nga operacioni i njësisë “Fast” të Policisë: Katër të arrestuar për mashtrim e drogë

Prokuroria ka dhënë detaje në lidhje me një operacion të Policisë së…

Shkatërrojnë ç’u del para: 3 ushtritë më të fuqishme në Europë

Faktor të ndryshëm si gjeografia, aftësitë logjistike, burimet natyrore dhe kapaciteti industrial,…