Reprezentuesi i Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Josef Borrell, ka vizituar sot në mëngjes një qendër refugjatësh nga Ukrainë, në Kishinev të shtetit fqinj, Moldovës.

“I pikëlluar nga historitë e njerëzve që janë detyruar të largohen nga Ukraina, ndërsa forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë civilët”, ka shkruar Borrell në Twitter.

“Populli i Moldavisë po tregon bujari të jashtëzakonshme, duke siguruar kalim të sigurt për pothuajse 120 mijë njerëz”, shtoi tutje ai.

Numri i refugjatëve ukrainas ka arritur në mbi 1 milion, sipas Kombeve të Bashkuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vdiq regjisorja Burbuqe Berisha

Ka vdekur në moshën 51-vjeçare regjisorja Burbuqe Berisha, ka konfirmuar drejtori i…

Zvicra, shpëtimi i oligarkëve rusë, vjen reagimi nga SHBA

Zvicra, e cila i është bashkuar sanksioneve të BE-së, ka bllokuar asetet…

Franca, Gjermania, Holanda e Çekia mbajnë stërvitje ushtarake ajrore të përbashkëta

Organizata e Traktatit të Atlantikut Verior – NATO, ka bërë të ditur…

Mbretëria e Bashkuar sanksionon 206 subjekte të tjera ruse

Mbretëria e Bashkuar ka vendosur edhe 206 individë dhe biznese të tjera…

Nis zhvendosja e emigrantëve në Lesbos

Kamp i ri në Kara Tepe për 13 mijë të pastrehët Qeveria…