Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, e ka cilësuar si diskutim të mirë bisedën me kryeministrin e vendit, Albin Kurti, me të cilin folën për hapat e ardhshëm në dialog.

Borrell tha se sigurimi i stabilitetit dhe sigurisë në Ballkanin Perëndimor është edhe më i rëndësishëm në kontekstin akual gjeopolitik.

“Ne do të vazhdojmë të punojmë drejt një normalizimi gjithëpërfshirës të marrëdhënieve”, është shprehur Borrell në Twitter.

Ndërsa, i pari i qeverisë në këtë bisedë u shpreh se paqja dhe siguria në njërën anë dhe sundimi i ligjit në anën tjetër shkojnë bashkë kudo në Kosovë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Çudia e së shtunës| Daçiq thotë se Clinton dhe Albright “gënjyen se serbët kryen masakra e vranë civilë”

Kryetari i Kuvendit të Serbisë Ivica Dacic ka thënë se presidenti Bill…

Prokuroria Speciale nis transferimin e lëndëve në Prokurorinë e Përgjithshme

Prokuroria Publike Speciale ka paralajmëruar se është gati për të transferuar lëndët…

Drejtësia nis punën, arrestohet ish-deputeti në Maqedoninë e Veriut

Drejtësia në Maqedoninë e Veriut ka nisur të veprojë për personat publikë,…

Diaspora nga paslufta ka dërguar mbi 40 miliardë euro në Kosovë

Bashkatdhetarët tanë që nga viti 1999 e deri më tash llogaritet se…

Rama shpall fitoren: Festa në orën 18:00 në sheshin ‘Skënderbej’, kush të dojë të na bashkohet

Kryeministri Edi Rama ka shpallur fitoren për zgjedhjen e 25 Prillit. Në…