Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, deklaroi të enjten se dështuan në ndërtimin e kombit dhe shtetit në Afganistan.

Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, deklaroi të enjten se dështuan në ndërtimin e kombit dhe shtetit në Afganistan.

Borrell, në fjalimin e mbajtur në sesionin e jashtëzakonshëm të Komiteteve për Marrëdhënie me Jashtë dhe Parlamentit Evropian (PE) mbi Afganistanin, e përshkroi situatën në vend si “katastrofike dhe makth”.

Duke vënë në dukje se megjithëse objektivi parësor në Afganistan ishte lufta kundër Al-Kaedës, fokusi më vonë u kthye në ndërtimin e një shteti modern, Borrell duke iu referua fjalimit të Presidentit të Shteteve të Bashkuara (SHBA) Joe Biden se shtetndërtimi nuk ishte kurrë qëllimi kryesor, ai tha: “Kjo është e diskutueshme.”

“Ne kemi bërë shumë për të ndërtuar një shtet në Afganistan”, u shpreh Borrell, duke theksuar se në pikën e arritur sot, “ne jemi përballur me një dështim dhe madje është thënë se ky nuk ishte objektivi”.

“Ka shumë mësime për të nxjerrë nga ky operacion i ndërtimit të kombit,” tha Borrell duke nënvizuar se vetëm SHBA -ja ka shpenzuar 300 milionë dollarë në ditë në Afganistan në 20 vitet e fundit.

Duke deklaruar se kishte një dështim të shërbimit informativ në lidhje me kontrollit të pushtetit nga talibanët, Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Josep Borrell, duke deklaruar se Kina tashmë i njohu talibanët, Rusia gjithashtu, dhe se të dyja vendet do të rrisin praninë e tyre në Afganistan, ai nënvizoi se kjo do të ndryshojë ekuilibrin gjeopolitik të fuqisë.

Talibanët, të cilët rrethuan të dielën kryeqytetin Kabul, pasi Presidenti Ashraf Ghani u largua nga vendi dhe forcat qeveritare u larguan nga kryeqyteti, kishin marrë kontrollin e kryeqytetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…