Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka thënë se marrëveshja për tekstin e deklaratës për personat e zhdukur që Besnik Bislimi e Petar Petkoviq arritën dje është hapi i parë i Marrëveshjes së Ohrit.

Borrell tha se kjo marrëveshje do të miratohet në nivel liderësh në takimin e ardhshëm të nivelit të lartë.

“Serbia dhe Kosova u zotuan për Marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit dhe aneksin e saj. BE pret që të dyja të respektojnë të gjitha detyrimet prej saj dhe të fillojnë zbatimin sa më shpejt”, është shprehur Borrell.

Tutje, ai tha se palët duhet të shmangin çdo përshkallëzim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Regjisori shqiptar triumfon në Sarajevë

Youth Film Festival 20 Filmi i regjisorit shqiptar nga Shkupi, Murat Zherka,…

Paralele / Kur serbi Bregoviq motivon shqipfolësit

Edi Rama në muzikë merr vesh aq sa edhe gomari i Muratit!…

Filipçe: Test që për 40 minuta do të tregojë nëse pacienti është i infektuar me virusin korona

Venko Filipçe, ministri i shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut premtoi se do…

​Sveçla: Sot u legjitimua lufta jonë ndaj grupeve kriminale në veri

Ministri i Punëve të Brendshme Xhelal Sveçla ka reaguar pas vendosjes së…