Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka thënë se Kina nuk është në gjendje të ndërmjetësojë mes Ukrainës dhe Rusisë.

Kina nuk mund ta bëjë këtë gjë, sepse sipas tij ajo “nuk bën dallim midis agresorit dhe viktimës”, shkruan Sky News, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, Borrell tha se Kina duhet të përdorë ndikimin e saj mbi Rusinë për të bërë presion për paqe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Gjermania synon zëvendësimin e gazit rus me ‘hidrogjen të gjelbër’

Një zyrtare e lartë e Gjermanisë tha të premten, se ajo shpreson…

Johnson bisedoi me Zelenskyn për fazën e re të ndihmës ushtarake

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskyy kanë folur për…

Pas lajmit të rremë për tërmetin dy gazetarë shoqërohen në polici

Dy gazetarë janë shoqëruar në polici pas lajmit të rremë se një…

Jashari: Vetëm Serbia dhe Rusia i kanë dyert e mbyllura në Komunën e Skënderajt

Kryetari i Skënderajt, Bekim Jashari, ka thënë se vetëm dy shtete i…

Ministrat e Jashtëm të G-7 mblidhen për bisedime në Londër

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ndodhet në Londër për bisedime me…