Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Joseph Borrell, këtë javë do të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Fillimisht, ai do të ketë takime me krerët e qeverive të këtyre dy shteteve, në kuadër të Këshillit të Stabilizim Asociimit. Ndërkaq, më 18 mars Borell do të organizojë takimin midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Forcat ruse në Ukrainë së shpejti do të mbeten pa furnizime – parashikojnë ekspertët

Forcat ruse së shpejti do të shpenzojnë edhe furnizimet e tyre të…

Austri, deputetët e së djathtës ekstreme lëshojnë sallën ku mbante fjalim Zelensky

Më shumë se 20 deputetë austriakë të ekstremit të djathtë e kanë…

Në Bosnje mirëpritet rezoluta e Malit të Zi për Srebrenicën

Anëtarët e Presidencës së Bosnjës, Zhelko Komshiq dhe Shefik Xhaferoviq, e mirëpritën…

Prigozhin: Nëse Wagner tërhiqet nga Bakhmuti, e gjithë linja e frontit rus do të bie

Yegveny Prigozhin, shef i grupit famëkeq mercenar rus Wagner, është i bindur…

Çfarë qëndrimi do të ketë qeveria e re e djathtë e Italisë për luftën në Ukrainë?

Giorgia Meloni, e cila u betua si kryeministrja e parë femër e…