Lejimi i presidentit rus Vladimir Putin që të ketë sukses në pushtimin e tij në Ukrainë do të kishte pasoja “absolutisht katastrofike” për botën.

Ky është paralajmërimi që vjen nga kryeministri britanik Boris Johnson në një intervistë për CNN të dielën.

Duke folur me Jake Tapper në “State of the Union” të CNN disa orë pasi raketat ruse goditën Kievin, Johnson u kërkoi amerikanëve, britanikëve dhe të tjerëve në Perëndim të ruajnë vendosmërinë në ndëshkimin e Moskës, pavarësisht efektit që ka pasur lufta në çmimet globale të naftës.

“Unë thjesht do t’u thosha njerëzve në Shtetet e Bashkuara se kjo është diçka që Amerika historikisht e bën dhe duhet të bëjë, dhe kjo është të përparojë për paqen, lirinë dhe demokracinë”, ka thënë Johnson.

“Dhe nëse e lëmë Putinin të shkojë me të, dhe thjesht aneksojmë, pushtojmë pjesë të konsiderueshme të një vendi të lirë, të pavarur, sovran, gjë që ai është gati të bëjë… atëherë pasojat për botën janë absolutisht katastrofike”.

Ai më parë premtoi mbështetje të mëtejshme financiare për Ukrainën – duke përfshirë 525 milionë dollarë të tjera garanci për huadhënien e Bankës Botërore më vonë këtë vit, sipas Downing Street.

Johnson paralajmëroi gjithashtu “kundër lodhjes për luftën”, duke thënë se “tani nuk është koha për të hequr dorë nga Ukraina”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rama takon Sarkozyn në Paris: Privilegj të këshillohem me të për sfidat e Shqipërisë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka takuar ish-presidentin e Francës, Nicolas Sarkozy.…

Coronavirusi – Bosnja dhe Hercegovina strehon migrantët dhe refugjatët që kanë mbetur rrugëve

Migrantët dhe refugjatët nga kantoni veriperëndimor i Una-Sana i Bosnjës dhe Hercegovinës…

Izraeli vazhdon bombardimet – Hamasi kundërpërgjigjet

Konflikti mes Izraelit dhe Palestines që prej disa ditësh kur ushtria izraelite…

Pëson defekt aeroplani që kishte për t’i çuar besimtarët kosovarë në Haxh

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) përmes rrejteve sociale sot ka njoftuar se…

Afrika e Jugut në bllokim, ndërsa luanët po e marrin shtruar – bënë një sy gjymë në rrugë

Kafshët në të gjithë botën duket se po përshtaten mirë me jetën…