Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Punë të Jashtme dhe Siguri, zëvendëspresidenti i Komisionit Evropian, Zhozep Borell, do të udhëtojë në Maqedoninë e Veriut, Shqipëri dhe Bosnjë dhe Hercegovinë në datat 13-16 mars. Vizita do të riafirmojë angazhimin dhe mbështetjen e BE-së për rajonin, gjithashtu duke pasur parasysh luftën ruse kundër Ukrainës dhe ndikimin e saj në sigurinë e Evropës në tërësi.

Përfaqësuesi i Lartë/Zëvendës Presidenti Borell të hënën do të qëndrojë në Shkup të Maqedonisë së Veriut ku do të ketë takime me presidentin Stevo Pendarovski, kryeministrin Dimitar Kovaçevski, Ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmani, Ministren e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska si dhe me kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi dhe liderët e partive opozitare.

Nga Shkupi, Përfaqësuesi i Lartë i BE-së do të udhëtojë në Tiranë, pastaj në Sarajevë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish-kryeministri i Serbisë: Vuçiqi vetë nënshkroi marrëveshjen me Kosovën për targat

Ish-kryeministri i Serbisë, Zoran Zhivkoviq ka thënë se zëvendësimi i targave “KS”…

Osmani: Të gjitha “non-papers” me ide destabilizuese për rajonin burojnë nga Serbia

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka thënë që “non-papers” të publikuara në…

Tre persona therin me thikë një burrë në Prishtinë

Një burrë, pas një konflikti verbal dhe fizik me tre të dyshuar,…

Deputeti shqiptar në Kuvendin e Serbisë flet për “Open Balkan”: Ju tregoj pse rajoni do të mbetet akoma i trazuar

Në një intervistë për Zërin e Amerikës deputeti shqiptar në Parlamentin e…

Kurti: Nuk do të ketë marrëveshje me Serbinë pa u gjetur personat e zhdukur

Komisioni Qeveritar për Persona të Zhdukur, në kuadër të Zyrës së Kryeministrit,…