Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian (BE) për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borell do t’i informojë ministrat e jashtëm tё shteteve anëtare tё Bashkimit Evropian për hapat e ardhshëm në procesin e normalizimit të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ka konfirmuar zëdhënësi i BE-së, Peter Stano.

Sipas këtij të fundit, nё takimin ministror qё mbahet nё Bruksel, Josep Borell do t’i informojë ministrat për vizitën e javës së kaluar tё zhvilluar në Prishtinë nga njё delegacion i kryesuar nga përfaqësuesi special evropian për dialog, Miroslav Lajçak.

Mё 20 janar, njё delegacion euro-amerikan vizitoi Prishtinёn dhe Beogradin ku zhvilluan takime të ndara me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Gjatё takimit ёshtё biseduar pёr tё ashtuquajturin planin franko-gjerman pёr tё cilin shpresohet se do ketё mbështetje tё palëve dhe do nënshkruhet deri nё pranverë tё kёtj viti.

Vizita gjithashtu kishte pёr qëllim përgatitjen e terrenit pёr takimin e radhës tё liderëve me qё konsiderohej se kjo ёshtё e mundur tё ndodh gjatё muajit janar. Pёr momentin nuk ka konfirmim se kur mund tё ndodhë takimi i radhës Kurti-Vuçiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Shaqir Fetai mbahet “peng” në Medresenë ISA BEU

Vetëm me ndihmën e policisë shtetërore, të cilën e ka kërkuar drejtori…

Dita e dytë e protestës para Ministrisë së Financave! Hotelierët kërkojnë ndihmë të njëhershme financiare

Dita e dytë e protestës së Odës turistike- hotelierike para Ministrisë së…

Gënjeshtra e radhës e Vuçiqit: Rada Trajkoviq u ndalua vetëm dy orë në Merdar

Pasi këshilltarja e ministrit për Komunitete dhe Kthim në Qeverinë e Kosovës,…

Aksidenti tragjik, VMRO-DPMNE kërkon dorëheqjen e Spasovskit dhe Boçvarskit

Partia opozitare, VMRO-DPMNE sot ka kërkuar dorëheqjen e ministrit të Punëve të…

Nisen pjesëtarët e FSK-së për në Shqipëri, Mehaj: Së bashku jemi më të fortë në kohë të vështira

Pjesëtarë të Forcës së Sigurisë së Kosovës janë nisur drejtë Shqipërisë për…