Këshilli Bashkiak i Mariupolit ka publikuar një imazh të teatrit të qytetit ukrainas – ku thuhet se janë strehuar qindra njerëz – pasi pësoi dëme të mëdha në një bombardim të mërkurën.

CNN e ka lokalizuar imazhin dhe ka konfirmuar se është e teatrit. Videot treguan një zjarr që shpërtheu në rrënojat e teatrit.

Këshilli i qytetit tha se forcat ruse kishin “shkatërruar me qëllim dhe në mënyrë cinike Teatrin e Dramës në zemër të Mariupolit. Aeroplani hodhi një bombë në një ndërtesë ku ishin fshehur qindra banorë paqësorë të Mariupolit”.

Këshilli Bashkiak tha se numri i viktimave ende duke u verifikuar dhe shumë shpejt do të dilet me një njoftim të ri.

“Është e pamundur të gjesh fjalë që mund të përshkruajnë nivelin e mizorisë dhe cinizmit me të cilin pushtuesit rusë po shkatërrojnë popullsinë civile të qytetit ukrainas buzë detit. Gratë, fëmijët dhe të moshuarit mbeten përballë armikut. Këto janë plotësisht njerëz paqësorë të paarmatosur”, thuhet në deklaratë.

Sipas të dhënave paraprake, më shumë se 1000 njerëz ishin fshehur atje. Mundësia për të arritur atje dhe për të larguar rrënojat është i ulët për shkak të granatimeve dhe bombardimeve të vazhdueshme të qytetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Avokati Raufi: Fatime Fetai nuk e ka drejt!

Avokati mbrojtës Naser Raufi theksoi për INA se prokurorja Fatime Fetai sot…

Gërxhaliu: Po presim çdo moment për të shkuar në Rashkë – terreni për gjetjen e mbetjeve kockore është shumë i thepisur dhe i vështirë

Të hënën janë gjetur mbetje mortore në një pjesë malore mes Rashkës…

Azem Sadiki kalon në ASH

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari së bashku me kryetarin e…

Sot pritet kthimi i shtetasve të Maqedonisë së Veriut nga Londra

Me çarter fluturim Londër-Shkup të organizuar nga Qeveria sot pasdite në vend…

“Shqipëria do të bllokohet nëse nuk paguan”, Becchetti: Qeveria Rama më detyrohet 150 milionë euro

Biznesmeni italian Francesco Becchetti thyen heshtjen dhe flet për here të parë…