Ish-këshilltari i Donald Trump për sigurinë kombëtare, John Bolton, beson se mundësia e arritjes së një marrëveshjeje ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës mund të ketë ekzistuar tre apo katër vjet më parë, por se një opsion i tillë tani është i pamundur.

“Nëse Serbia dhe Kosova mund të arrijnë një marrëveshje, pavarësisht nga të gjitha vështirësitë dhe të arsyetojnë një marrëveshje të tillë, mendoj se në atë rast faktorët e jashtëm nuk duhet të ndërhyjnë dhe të thonë se zgjidhja nuk është e pranueshme për ta, sepse mund të ketë pasoja diku tjetër”, tha Bolton.

Në një intervistë për të përditshmen “Politika”, Bolton thekson se aktualisht nuk sheh zgjidhje në horizont për arritjen e marrëveshjes ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Covid-19, dy viktima dhe 49 raste të reja në Maqedoni

Alsat mëson se gjatë 24 orëve të fundit prej 586 testeve të…

BE’ja thotë se marrëveshja për Brexit nuk rihapet

Zëdhënësja e Komisionit Evropian, Mina Andreeva, tha se këshilltari David Frost zhvilloi…

Basha merr mbështetjen e PPE, Donald Tusk: PD do integrojë Shqipërinë në BE

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka marrë sot mbështetjen e Partive…

Rritje me 65% e buxhetit për modernizimin e Mbrojtjes, Peleshi: Dyfishim i investimeve

Peleshi u shpreh se buxheti i vitit 2022 është 32 % më…

“Monstra”, palët do të japin fjalët përfunduese

Në Gjykatën themelore penale në Shkup sot duhet të vazhdojë gjykimi për…