Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken tha të mërkurën se SHBA-të janë të shqetësuara nga raportet për aktivitete të pazakonta ushtarak ruse dhe nga mundësia që Rusia mund të “përpiqet të ripërsërit” pushtimin e saj të Ukrainës, si në vitin 2014.

“Ne jemi të shqetësuar nga raportet e aktivitetit të pazakontë ushtarak rus”, tha Blinken në një paraqitje me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Departamentin e Shtetit, duke shtuar se SHBA po “monitoron nga afër” aktivitetin e Rusisë, përcjell Telegrafi.

“Shqetësimi ynë është se Rusia mund të bëjë një gabim serioz duke u përpjekur të ripërsëritë atë që ndërmori në vitin 2014, kur grumbulloi forca përgjatë kufirit, kaloi në territorin sovran të Ukrainës dhe e bëri këtë duke pretenduar në mënyrë të rreme se ishte provokuar”, tha Blinken, duke iu referuar pushtimit rus të Krimesë.

“Pra, skenarët që kemi parë në të kaluarën ishin të pretendohej për një provokim si një arsyetim për të bërë atë që ai synonte dhe planifikonte të bënte. Kjo është arsyeja pse ne po e shikojmë këtë me shumë kujdes”.

Ai gjithashtu përsëriti angazhimin e SHBA-së ndaj sovranitetit dhe pavarësisë së Ukrainës, duke e quajtur atë “të hekurt”. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…