Uashingtoni po bën edhe lëvizje diplomatike të nivelit të lartë për të liruar korrespondentin e Uall Street Journal, Evan Gerskowich.

Sipas Agence France-Presse, sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken ka telefonuar homologun e tij rus Sergei Lavrov për këtë çështje, por nuk dihet se çfarë është thënë.

Gazetari 31-vjeçar u arrestua në Moskë nga shërbimi inteligjent rus FSB dhe përballet me akuzat për “spiunazh”, të cilën presidenca amerikane e quajti “qesharake”.

Gershkowitz, 31 vjeç, djali i një çifti hebre që u largua nga Bashkimi Sovjetik për t’u vendosur në Amerikë, sipas një profili të tij të publikuar nga WSJ dje, ka punuar më parë për Nju Jork Times dhe Moscow Times dhe për Agence France-Press. Sipas asaj që bëhet e ditur, ai është arrestuar të mërkurën në një restorant në Yekaterinburg, në Urale.

Është hera e parë që një gazetar i huaj arrestohet dhe akuzohet për “spiunazh” që nga koha e Luftës së Ftohtë. “Rasti i Evan është një fyerje malinje për shtypin e lirë dhe duhet të zemërojë të gjithë njerëzit e lirë dhe të gjitha qeveritë në mbarë botën,” tha gazeta në komentin e saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Erdogani: Më shumë se tetëmijë njerëz në Turqi u nxorën të gjallë nga rrënojat

Më shumë se tetëmijë njerëz janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat në…

Edhe mbi shtatë mijë vaksina Pfizer arrijnë në Shqipëri, Rama paralajmëron ardhjen edhe të vaksinës ruse

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka njoftuar se kanë arritur edhe 7…

Kurti pranon urime nga kryeministri Rutte: Holanda mbështetë Kosovën në përpjekjet për luftim të korrupsionit dhe sundim të ligjit​

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti ka pranuar letër urim nga…

Merkel dhe Putin diskutojnë për tensionet në Ukrainë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, gjatë një…

Shkup: Më 14 nëntor seancë e përbashkët e Qeverive RMV – Shqipëri

Qeveria e RMV-së, në seancën e sotme, me propozim të Ministrisë për…