Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, i ka bërë thirrje Izraelit dhe Palestinëz që të ndërmarrin “hapa urgjent” për të rikthyer qetësinë, pas përshkallëzimit të dhunës.

Duke folur në Jerusalem, Blinken përsëriti se SHBA-ja përkrah zgjidhjen e dy shteteve si “mënyra më e mirë për të kthyer sigurinë në të dyja palët”, raporton BBC.

Qeveria e re e Izraelit kundërshton krijimin e shtetit të Palestinës.

Vizita vjen pasi dy sulme me armë nga palestinezët në Jerusalemin Lindor lanë të vdekur shtatë izraelitë, ndërkoh që nga fillimi i vitit forcar izraelite kanë vrarë 35 palestinez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VMRO: LSDM do të pësojë debakël në zgjedhjet e ardhshme

“Paniku i LSDM-së po rritet çdo ditë. Karriera politike e Zoran Zaev…

Meta tjetër thirrje për zgjedhjet: Shqipëria nesër në Referendum kundër dhunës e pro paqes

Presidenti Ilir Meta ka bërë sërish një thirrje për votimet e nesërme.…

Maqedonia e Veriut dhe Ukraina nënshkruajnë marrëveshje për lehtësim të tregtisë së lirë dhe sigurimin e ushqimit

Sot në Pragë, në prani të kryeministrit Dimitar Kovacevski dhe kryeministrit të…

Qeveria e miraton Projektligjin për Pagat në Sektorin Publik

Qeveria e Kosovës sot e ka miratuar Projektligjin për Pagat në mbledhjen…

Finlanda dhe Estonia i bëjnë thirrje BE-së që të ndalojë vizat turistike për rusët

Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet e tjera të Bashkimit…