Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, pas Albin Kurtit ka biseduar në telefon edhe me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq.

Blinken ka folur me Vuçiqin për nevojën e arritjes së shpejtë të një marrëveshjeje me Kosovën.

“Sekretari i Shtetit Blinken e informoi presidentin Vuçiq për domosdoshmërinë e arritjes së shpejtë të një marrëveshjeje me Prishtinën. Presidenti Vuçiq prezantoi pikëpamjet e Republikës së Serbisë”, thuhet në njoftimin e Presidencës së Serbisë.

Presidenca po ashtu bën të ditur se Sekretari Amerikan i Shtetit dhe presidenti serb kanë folur edhe për raportet me Rusinë të cilën Serbia vazhdon të refuzojë ta sanksionojë për agresionin në Ukrainë.

“Tri temat kyçe të kësaj bisede telefonike ishin çështja e Kosovës, dëshira e administratës amerikane për të arritur një zgjidhje sa më të shpejtë, pastaj marrëdhëniet e Republikës së Serbisë me Federatën Ruse, si dhe diversifikimi i burimeve energjetike të vendit tonë”.

Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka biseduar sot me Sekretarin Amerikan të Shtetit, Antony Blinken,

Ai, përmes një cicërime në Twitter, tha se folën për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë si dhe nevojën për intensifikimin e procesit të dialogut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ueb-faqet qeveritare në Ukrainë po sulmohen vazhdimisht, por hakerët ukrainas “po kundërvihen me sukses”

Faqet e internetit të Ukrainës janë nën sulm të vazhdueshëm nga hakerat…

Gërvalla: Për t’i akuzuar shqiptarët Serbia është gatshme të bëjë gjithçka

Ministria e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se priste që…

Rusët nuk ndalen as për Pashkë! Vazhdon bombardimi i uzinës Azovstal, aty ku ndodhen civilët e strehuar

Avionët rusë po vazhdojnë të hedhin bomba në fabrikën e çelikut Azovstal,…

Brukseli do që pasaportat e vaksinimit të jenë gati në fillim të verës

Brukseli dëshiron që pasaportat e vaksinimit të jenë në funksion anembanë Bashkimit…

Protestuesit rrëzojnë një tjetër statujë në Washington

Protestuesit, që po kërkojnë drejtësi racore në Shtetet e Bashkuara, kanë rrëzuarnjë…