Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken komentoi sjelljen e presidentit të Republikas Srpska, Milorad Dodik dhe u dërgoi një mesazh qytetarëve të Bosnje-Hercegovinës.

Blinken e krahasoi Dodikun me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

“Sulmet e Milorad Dodik ndaj të drejtave dhe lirive themelore në Republika Srpska tregojnë se ai është në rrugën autoritare të presidentit Putin. Departamenti i Shtetit, i përfaqësuar nga ambasadori Murphy, vazhdon të avokojë për të ardhmen demokratike dhe të begatë që të gjithë qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovina e meritojnë”, shkroi Blinken në Twitter.

Ky mesazh i shkurtër është jashtëzakonisht i rëndësishëm sepse Blinken, i cili praktikisht është personi i dytë më i rëndësishëm në administratën amerikane pas presidentit, iu drejtua drejtpërdrejt Dodikut.

Kjo tregon se Uashingtoni i kushton shumë vëmendje ngjarjeve në Bosnje-Hercegovinë dhe se lëvizjet e Milorad Dodik po ndiqen nga afër.

Kujtojmë se Republika Serbe nën drejtimin e Dodikut njoftoi ose inicioi miratimin e një sërë ligjesh që do të cenonin drejtpërdrejt të drejtat dhe liritë e njeriut, si ligji për median, organizatat joqeveritare, popullatën LGBT etj. Këto lëvizje patën jehonë të qartë në Uashington.

Përveç kësaj, Dodik vendosi që Republika Srpska të prishë marrëdhëniet diplomatike me ambasadën e SHBA-së në Bosnje dhe Hercegovinë, që është një veprim jashtëzakonisht armiqësor që me siguri do të pasohet nga një përgjigje e ashpër. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Arrestohen edhe pesë protestues në Shkup, kanë dashur të largojnë rrethojat para Kuvendit

MPB njofton se janë arrestuar edhe pesë persona tjerë për shkak të…

Vrasja në Batllavë: Prokuroria ndalon për 48 orë të dyshuarin

Personi i dyshuar për vrasjen në Batllavë është ndaluar në mbajtje për…

Zbardhet dinamika e masakrës në Elbasan, ish-polici i RENEA-s e qëlloi Pjerinin me plumb në kokë, më pas disa herë kur ishte shtrirë, dhëndrrin e tij e qëlloi në qafë dhe bark (DETAJE)

Detaje të reja bëhen me dije lidhur me ngajrjen e rëndë që…

Një person i vrarë në protestat në Kubë

Autoritetet në Kubë konfirmuan se një person është vrarë në protestat anti-qeveritare…

Merkel uron Olaf Scholz për fitoren në zgjedhje

Angela Merkel ka uruar personalisht kreun e Partisë Social Demokrate, Olaf Scholz,…