Qeveria e Bjellorusisë ka miratuar një listë të vendeve armiqësore dhe rezoluta e Këshillit të Ministrave u publikua sot në Portalin Ligjor Kombëtar të Internetit, njofton “Interfaks”.

Përveç shteteve anëtare të Bashkimit Evropian, në listë janë përfshirë edhe 12 vende të tjera – SHBA, Britania e Madhe, Australia, Kanadaja, Norvegjia, Zelanda e Re, Shqipëria, Islanda, Maqedonia, Lihtenshtajni, Mali i Zi dhe Zvicra.

Vendimi hyn në fuqi në ditën e publikimit zyrtar.

Bjellorusia nuk merr pjesë në luftën e Rusisë në Ukrainë, por e mbështet Rusinë dhe është nën ndikimin e sanksioneve të BE-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Nëna shqiptare nuk e rrezikon shtetin”, ASH reagon për mosrepektimin e Ligjit për Shtetësi (Video)

Aleanca për Shqiptarët (ASH) ka reaguar edhe njëherë ndaj, siç thonë, shkeljes…

Lufta në Ukrainë/ Presidenti Zelensky: Koha për të vendosur për anëtarësimin e Ukrainës në BE

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka reaguar me anë të një postimi në…

Rusia reagon kundër masave të Albin Kurtit ndaj Serbisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Rusisë, përmes një deklarate lëshuar nga…

Johnson: Britania e Madhe do të shkaktojë dhimbjen maksimale ekonomike në makinën e luftës së Putinit

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson, ka thënë se Britania e…

Vetëvendosje fillon fushatën në rrjetet sociale “Albin Kurti, kryeministër i Kosovës”

Një lajm jo zyrtar që ka qarkulluar në disa media se Gjykata…