Qindra njerëz në Poloni dhe Lituani u mblodhën për protesta të shtunën për të treguar mbështetje për opozitën në Bjellorusinë fqinje.

Sipas BBC, ata bënë thirrje për lirimin e gazetarit bjellorus i cili u arrestua së bashku me të dashurën e tij kur fluturimi tyre u devijua për në Minsk.

Arrestimi i tyre shkaktoi reagime globale dhe bëri që BE të nxisë linjat ajrore të shmangin hapësirën ajrore bjelloruse.

Protestat u zhvilluan diku tjetër në Evropë si dhe në SHBA dhe Australi.

Raman Pratasevich, 26 vjet dhe Sofia Sapega, 23-vjeçare, po fluturonin nga Greqia për Lituani, kur avioni i tyre u devijua në aeroportin e Minskut për shkak të një kërcënimi me bombë që doli të jetë i rremë.

Ata u arrestuan menjëherë pasi ateroi aeroplani i Ryanair.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…