Qindra njerëz në Poloni dhe Lituani u mblodhën për protesta të shtunën për të treguar mbështetje për opozitën në Bjellorusinë fqinje.

Sipas BBC, ata bënë thirrje për lirimin e gazetarit bjellorus i cili u arrestua së bashku me të dashurën e tij kur fluturimi tyre u devijua për në Minsk.

Arrestimi i tyre shkaktoi reagime globale dhe bëri që BE të nxisë linjat ajrore të shmangin hapësirën ajrore bjelloruse.

Protestat u zhvilluan diku tjetër në Evropë si dhe në SHBA dhe Australi.

Raman Pratasevich, 26 vjet dhe Sofia Sapega, 23-vjeçare, po fluturonin nga Greqia për Lituani, kur avioni i tyre u devijua në aeroportin e Minskut për shkak të një kërcënimi me bombë që doli të jetë i rremë.

Ata u arrestuan menjëherë pasi ateroi aeroplani i Ryanair.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rrëzimi i aeroplanit në Itali, vdiqën miliarderi rumun dhe familja e tij

Një aeroplan i vogël privat është përplasur me një ndërtesë e cila…

Presidenti i Sllovenisë të hënën për vizitë në Kosovë

Presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor do të qëndrojë për vizitë të hënën…

Nishani e thotë hapur: Basha edhe 20 vite të jetë në krye të PD-së nuk e rrëzon dot Ramën

Ish-presidenti dhe kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani, ka reaguar…

Zëdhënësi i talibanëve: Nuk e di pse afganët janë të frikësuar dhe duan të largohen

Zëdhënësi i talibanëve, Suhail Shaheen, ka thënë se afganët nuk duhet te…

Rrjedhja e informacioneve për aksionet në veri, ekspertët paralajmërojnë pasoja të rënda për policët pjesëmarrës

Në një aksion të Policisë së Kosovës në veri dyshohet se kishte…