Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky “nuk donte ta dëgjonte” kur inteligjenca amerikane mblodhi informacione se Rusia po përgatitej të pushtonte Ukrainën.

Duke folur në një ngjarje për mbledhjen e fondeve demokrate në Los Anxhelos, Biden tha se e dinte se “shumë njerëz mendonin se ai po ekzagjeronte”.

“Nuk kishte asnjë dyshim,” tha Biden. “Dhe Zelenskyy nuk donte ta dëgjonte.”

Në javët para fillimit të luftës, disa komentues thonë se Zelensky ishte ngritur publikisht kundër pasi zyrtarët e administratës së Biden paralajmëruan vazhdimisht se një pushtim rus ishte shumë i mundshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mbretëria e Bashkuar do ta rihap ambasadën në Kiev

Mbretëria e Bashkuar do të rihap ambasadën e saj në kryeqytetin ukrainas,…

Osmani: Njohja reciproke, qëllimi i vetëm për të cilin Kosova merr pjesë në dialogun me Serbinë

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka deklaruar se Kosova merr pjesë në…

Mbi 800 qytetarë të Deçanit kërkuan ndihmë mjekësore, Ramosaj: Kem dyshime që helmimi i ujit ka ndodhur qëllimshëm

Me qindra qytetarë të komunës së Deçanit, që nga e shtuna kanë…

Kërcënimi ndaj Dick Martyt sjell në Kosovë dhe Serbi sekretaren e shtetit zviceran

Shteti zviceran është aktivizuar në nivel diplomatik, mbi çështjen e kërcënimeve nga…

Spasovski: Qeveria solli vendim për shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme

Qeveria i propozon Kuvendit shpalljen e menjëhershme të gjendjes së jashtëzakonshme, sepse…