Presidenti i SHBA, Joe Biden do të zhvillojë një takim mbrëmjen e kësaj të mërkure me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, në Irlandën e Veriut, në fokus të të cilit do të jetë lufta në Ukrainë.

Lajmi u konfirmua nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Biden ndodhet në ishullin e Irlandës në një vizitë katër-ditore, duke filluar në Belfast, ku do të shënojë 25 vjetorin e Marrëveshjes së Premtes së Mirë.

Të dy liderët do të takohen sot për bisedime dypalëshe dhe Shtëpia e Bardhë ka detajuar se çfarë do të diskutojnë.

Amanda Sloat, drejtoresha e lartë e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Evropën, tha se pret që ata “të kenë mundësinë të prekin bazën mbi zhvillimet e fundit në Ukrainë, duke përfshirë përpjekjet tona të vazhdueshme të përbashkëta për të mbështetur njerëzit në Ukrainë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Lirohen tre serbët që u arrestuan për blerje të uniformave të UÇK-së

Shtetasit serbë, D.D, D.D dhe V.J, të cilët u arrestuan dje në…

Përshkallëzon beteja teknologjike mes SHBA-së dhe Kinës – vendi aziatik vendos kufizime të shitjeve për Micron

Kina e ka ndaluar prodhuesin amerikan të çipave Micron t’ua shesë produktet…

Policia gjen qese plastike me 10 kilogramë marihuanë në Tetovë

Dje (19-tetor) rreth orës 14:10, në rrugën lokale që lidhë vendbanimin e…

Mandl: Serbia e ka pozicionuar veten në anën e gabuar, BE-ja duhet të përshpejtojë anëtarësimin e vendeve të Ballkanit

BOTË / BALLKAN Mandl: Serbia e ka pozicionuar veten në anën e…

Banorët e Deçanit insistojnë se janë helmuar nga uji

Banorë të shumtë të fshatrave të Deçanit po vazhdojnë të kërkojnë trajtim…