Presidenti i SHBA, Joe Biden do të zhvillojë një takim mbrëmjen e kësaj të mërkure me kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak, në Irlandën e Veriut, në fokus të të cilit do të jetë lufta në Ukrainë.

Lajmi u konfirmua nga një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë.

Biden ndodhet në ishullin e Irlandës në një vizitë katër-ditore, duke filluar në Belfast, ku do të shënojë 25 vjetorin e Marrëveshjes së Premtes së Mirë.

Të dy liderët do të takohen sot për bisedime dypalëshe dhe Shtëpia e Bardhë ka detajuar se çfarë do të diskutojnë.

Amanda Sloat, drejtoresha e lartë e Këshillit të Sigurisë Kombëtare për Evropën, tha se pret që ata “të kenë mundësinë të prekin bazën mbi zhvillimet e fundit në Ukrainë, duke përfshirë përpjekjet tona të vazhdueshme të përbashkëta për të mbështetur njerëzit në Ukrainë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Zaev: BDI është e zhytur në korrupsion

Lideri i LSDM-së, Zoran Zaev, ka deklaruar gjatë intervistës për emisionin “Shqip” të…

Pamjet ku shfaqej dhuna nxitën reagime të ashpra, Kroacia e pranon se policia ktheu mbrapsht migrantët në kufi me Bosnjën

Ministri i Brendshëm i Kroacisë, Davor Bozinovic konfirmoi të premten se policët…

Nga i nxehti ekstrem në stuhi: : Rrufeja vret atleten, gruaja vdes në makinë

Pas një jave me temperatura ekstreme, në Itali është rikthyer moti i…

Sela: 28 Nëntori,festa e shumëfishtë për kombin

Festën e 28 Nëntorin e kanë uruar edhe liderët shqiptarë. Lideri i…

OKB: Një milion refugjatë janë larguar nga Ukraina brenda një jave

Një milion refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit…