Autoritetet amerikane kanë marrë masa urgjente për të mbështetur sistemin bankar pasi një varg dështimesh bankash ngritën shqetësime për stabilitetin financiar.

Qeveria ka marrë Silicon Valley Bank dhe Signature Bank, duke thënë se do të garantojë të gjitha depozitat.

Lëvizjet synojnë të ndalojnë përhapjen e nxitimit të tërheqjeve të klientëve që goditën SVB javën e kaluar, transmeton Klankosova.tv.

Presidenti amerikan Joe Biden tha se amerikanët duhet “të jenë të sigurt se sistemi ynë bankar është i sigurt”.

Njerëzit dhe bizneset që kanë para të depozituara në SVB do të mund të kenë akses në të gjitha paratë e tyre nga e hëna, tha ai.

Ai tha se drejtuesit e bankave do të shkarkoheshin, raporton BBC.

SVB – e specializuar në kreditimin e kompanive të teknologjisë – u mbyll nga rregullatorët që konfiskuan asetet e saj të premten. Ky ishte dështimi më i madh i një banke amerikane që nga kriza financiare në vitin 2008.

Një deklaratë nga Thesari i SHBA, Rezerva Federale dhe Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC) tha se depozituesit do të mbroheshin plotësisht. Tatimpaguesi nuk do të pësojë asnjë humbje nga lëvizja, e cila do të financohet nga tarifat që rregullatorët u ngarkojnë bankave, thuhet në deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

VIDEO/ I sapodalë nga burgu, i riu tenton të vrasë çiftin, i shpëton polici civil

Një ngjarje kriminale është parandaluar pasditen e sotme në Tiranë, pasi dy…

“Tani ose kurrë”: Ukraina po përgatitet për kundërsulm ndaj rusëve

Forcat ukrainase janë përballur për muaj të tërë me një ofensivë rraskapitëse…

Ibrahimi dëshmoi në gjykatë: Ja përse e këndova himnin kombëtar më 27 prill

Zekirija Ibrahimi, ish-deputeti i Lëvizjes BESA që tani është sekretar për marrëdhënie…

​Bugajski: Ndryshe prej Kosovës, Serbia është në vijën e parë për imperializmin rus

Njohësi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor Janusz Bugajski ka komentuar arrestimin dhe…

​Forumi ministror BE-Ballkani Perëndimor mbahet në Tiranë më 3 e 4 nëntor

Forumi ministror BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë në datat 3…