Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë sot se nuk do ta vizitojë Ukrainën, pasi këtë javë pritet të nisë udhëtimin drejt Evropës.

I pyetur nëse akoma planifikon të vizitojë Ukrainën, Biden tha se “kjo varet”, duke shtuar se nuk dëshiron “t’i shkaktojë më shumë vështirësi ukrainasve”.

I pyetur sërish nëse planifikon të udhëtojë në Ukrainë derisa do të qëndrojë në Gjermani dhe Spanjë për Samitin e G7-ës dhe atë të NATO-s, Biden shtoi: “Në këtë udhëtim, nuk besoj”.

Biden nuk e ka vizituar Ukrainë që kur ky vend është nën sulmet e vazhdueshme ruse. E në vend tij, Biden dërgoi për vizitë Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken dhe atë të Mbrojtjes, Lloyd Austin.

Ai madje është shprehur i bindur se Ukraina do të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Filipçe: Në muajn Maj do të zvogëlohen masat kufizuese, por nuk do të hapen menjëherë ‘kafenetë’ dhe ‘restorantet’

Përgatitja e proceseve të përgjithshme për normalizimin e jetës pas zvogëlimit të…

Ali Ahmeti mbështet rigjykimin për “27 Prillin”

Kreu i BDI-së Ali Ahmeti mbështet rigjykimin për 27 prillin. Ahmeti përsërit…

Serbia kërcënon me ndërhyrje ushtarake në Kosovë

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë së Serbisë, gjenerali Milan Mojsiloviq,…

Presidenti kroat i përgjigjet Vuçiqit: Kosova është çështje e kryer

Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviq, ka thënë se shtimin e forcave ushtarake…

“Target-Fortesa”, fjalët përfundimtare të Prokurorisë

Në Gjykatën Penale në Shkup, prokurorët Lençe Ristovska dhe Trajçe Pelivanov sot…