Presidenti i SHBA Joe Biden tha për CNN se telefonata e tij me presidentin kinez Xi Jinping të premten kishte shkuar mirë. Sipas Shtëpisë së Bardhë, Biden “nënvizoi implikimet dhe pasojat nëse Kina ofron mbështetje materiale për Rusinë” në një telefonatë gati dy orëshe me liderin e Kinës.

“Presidenti nënvizoi mbështetjen e tij për një zgjidhje diplomatike të krizës”, tha Shtëpia e Bardhë.

Shtëpia e Bardhë shtoi se ata ranë dakord të mbanin “linja të hapura komunikimi”.

Telefonata e sigurt me video midis Biden dhe Xi filloi në orën 09:03 të mëngjesit (me orën lokale) të premten. Ajo zgjati 1 orë e 50 minuta, tha Shtëpia e Bardhë. Sipas medias shtetërore kineze CCTV, Xi i tha Biden se, “konflikti dhe konfrontimi nuk janë në interesin e askujt” dhe “Kina dhe SHBA kanë përgjegjësi të punojnë për paqen”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zviceranët përmes një aksioni dorëzojnë armët dhe municionin

Në këtë aksion është mundësuar të dorëzohen po ashtu edhe armët e…

Grubi: Merko e ka pensionuar Selën përgjithmonë! ASH: Kësaj radhe nuk do t’ju ndihmojnë as vjedhja e votave!

Zv/kryeministri i parë Artan Grubi qëndroi krah kryetarit të Strugës Ramiz Merkos…

Çështja e identitetit, Karakaçanov sfidon Gruevskin

Kreu i Lëvizjes Bullgare VMRO njëherë edhe ministri bullgar i Mbrojtjes, Krasimir…

“Nuk kisha asnjë simptomë”/ Nuk e dinte se kishte koronavirus, nëna infekton 18 fëmijët e saj

Brittany Jencik nga Nju Jorku raportohet se ka infektuar shumicën e 18…

200 mijë euro para të qytetarëve për telefonat e ri të deputetëve në Maqedoni

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut, ka firmosur marrëveshje në fund të muajit…