Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të takohet sot me presidentin e finlandës, Sauli Niinisto, dhe kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson, pasi këta të fundit dorëzuan në NATO kërkesat e shteteve të tyre për anëtarësim.

Shtetet e Bashkuara janë duke mbështetur vullnetin e të dy vendeve për anëtarësim në Aleancë.

“Unë mirëpres dhe mbështes fuqishëm aplikimet historike nga Finlanda dhe Suedia, për anëtarësim në NATO” deklaroi dje Biden, një ditë përpara takimit.

Të dy shtetet nordike aplikuan për tu bërë pjesë e NATO-s, nën situatën e acaruar mes Rusisë dhe Ukrainës, e cila ndikon edhe në Finlandë, e cila kufizohet me Rusinë.

Britania e Madhe dhe shumë shtete tjera të NATO-s kanë përkrahur gjithashtu këtë iniciativë të Finlandës dhe Suedisë.

Por, të njëjtën gjë nuk e ka bërë Turqia, e cila akuzon këto dy shtete për strehim të ekstremistëve anti-Turqi.

Nëse Finlanda dhe Suedia pranohen në NATO, Aleanca do të zgjerohej në 32 shtete anëtare.

Anëtarësimi i fundit u bë në vitin 2020, me pranimin e Maqedonisë së Veriut në këtë organizatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ekspertët: Masa më rigoroze për personat në vetizolim

Nevojiten masa më restriktive për personat që janë në izolim dhe vetë…

128 raste të reja dhe 137 të shëruar nga Covid-19 në Maqedoninë e Veriut

Brenda 24 orëve janë bërë 1025 testime, ndërsa janë regjistruar 128 raste…

BBC news, për krimet serbe në Kosovë: Të mos i harrojmë viktimat shqiptare të varrosura në Batajnicë

Një hark betoni mbi rrugën midis fushave në Batajnicë, afër Beogradit, e…

Mbi 20 mijë raste aktive me coronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në bazë të dhënave të Institutit Kombëtar të Shëndetit…

VIDEO/Donika Gërvalla dhe Vjosa Osmani largohen nga mbledhja e LDK-së me forcë

Deputetja e LDK-së Donika Gërvalla dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës në…