Pasi Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe njoftuan sanksione shtesë ndaj Rusisë, presidenti amerikan, Joe Biden tha se “ne jemi gjithmonë të hapur ndaj sanksioneve shtesë”.

“Unë do të flas me anëtarët e G7 këtë javë për atë që do të bëjmë apo nuk do të bëjmë”, tha Biden para gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë ndërsa diskutonte mbi ekonominë amerikane.

Presidentja e Komisionit të BE-së, Ursula von der Leyen propozoi një sërë masash, duke përfshirë ndalimin e naftës ruse, raporton cnn.

Propozime të tjera përfshijnë sanksionimin e individëve që kryen krime lufte në Bucha, Ukrainë; heqja e bankës më të madhe ruse Sberbank dhe dy kompanive të tjera nga sistemi SWIFT, një shërbim mesazhesh që lidh institucionet financiare në mbarë botën; dhe ndalimin e tre transmetuesve shtetërorë rusë nga valët evropiane.

Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss, njoftoi të mërkurën sanksione të mëtejshme kundër 63 qytetarëve dhe subjekteve ruse, duke përfshirë edhe kompanitë e mediave ruse “pas fushatës së egër të dezinformimit të Putinit” dhe punonjësve të tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…

Dita e dytë e protestës para Ministrisë së Financave! Hotelierët kërkojnë ndihmë të njëhershme financiare

Dita e dytë e protestës së Odës turistike- hotelierike para Ministrisë së…

Franca do të ‘rrisë’ ndihmën ushtarake për Ukrainën

Presidenti francez, Emmanuel Macron, është zotuar të “rrisë” mbështetjen ushtarake dhe humanitare…

Në pjesën perendimore të RMV-së jetojnë 920 mijë banorë, dyfish më shumë se në atë lindore

Sipas analizës së fundit të Ministrisë së pushtetit lokal, Maqedonia e Veriut…

P R E M E M O R I E për shpëtimin kushtetues të Bashkësisë Fetare Islame në RMV

Nisur nga fakti se Bashkësia Fetare Islame, Institucioni i vetëm fetar islam…