Shpall mbylljen e hapësirës ajrore për Rusinë

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi mbylljen e hapësirës ajrore të Shteteve të Bashkuara për avionët rusë.

Vendimin e bëri publik në një dalje para Kongresit, ku tha se kjo ishte pjesë e sanksioneve kundër Putinit, për sulmin ndaj Ukrainës.

Biden paralajmëroi se hapi i radhës është “gjuetia” siç e quajti ai ndaj oligarkëve të lidhur me Putinin.

Shefi i Shtëpisë së Bardhë tha se shumë shpejt do të ketë ngrirje masive të aseteve të rusëve të lidhur me luftën.

Biden po ashtu tha se Putin nuk e di akoma se çfarë e pret. Ai tha se Presidenti rus po përpiqet që me sulmin në Ukrainë të nisë një sulm botëror, por llogaritë, sipas Biden, i ka bërë gabim.

Komentet i bëri gjatë fjalimit të përvitshëm mbi situatën e federatës, siç njihet mediatikisht “State of the Union”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjermania i kërkon Rusisë tërheqjen e vendimit të shpalljes “të padëshirueshme” të tri organizatave joqeveritare gjermane

Rusia të mërkurën i ka deklaruar tre organizata joqeveritare gjermane si të…

“Shqipëria do të bllokohet nëse nuk paguan”, Becchetti: Qeveria Rama më detyrohet 150 milionë euro

Biznesmeni italian Francesco Becchetti thyen heshtjen dhe flet për here të parë…

Tre efektivë policorë të infektuar me koronavirus

Alsat mëson se edhe tre zyrtarë policorë janë infektuar me koronavirus. Tani…

Qytetarët nga Kosova drejt bregdetit shqiptar, fluks i veturave në segmentin Morinë – Kukës

Radhë të gjata janë krijuar në segmentin Morinë – Kukës ditën e…

Kurti: Ndikimi i pandemisë në ekonominë e Kosovës e ka thelluar varfërinë dhe pabarazinë

Ka nisur sot edicioni i katërt i Javës së Zhvillimit të Qëndrueshëm…