Nis nga Britania e Madhe turin 8-ditor europian

Joe Biden nisi me turin europian, vizitat e para jashtë vendit si President i Shteteve të Bashkuara, si shenjë e prioritetit që administrata e tij i jep rigjallërimit të marrëdhënieve të zbehura me aleatët historikë përtej Atlantikut.

Mesazhin kryesor e kishte për homologun rus, gjatë ndalesës së parë të turit, në Britaninë e Madhe ku fillimisht u takua me trupat amerikane të stacionuara në bazën ajrore Mildenhall.

“President Vladimir Putin, ne nuk kërkojmë konflikt me Rusinë. Duam një marrëdhënie të qëndrueshme dhe të parashikueshme. Por Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen fuqishëm dhe në mënyrë kuptimplotë, kur qeveria ruse të përfshihet ne aktivitete të dëmshme”.

Me Putinin, Biden do të takohet në Gjenevë në fund të turit 8-ditor. Në mesazhin për aleatët e NATO-s me të cilët do të takohet të hënën në Bruksel, Biden garanton respektimin me çdo kusht të Nenit 5 të Traktatit, për mbështetjen ndaj çdo anëtari që sulmohet.

Por fillimisht, shefi i Shtëpisë së Bardhë do të jetë i pranishëm të premten në samitin e G7-ës në Seint Ajvs, ku siç shkruajnë mediat ndërkombëtare, pritet të kërkojë mbështetje për një hetim të ri mbi origjinën e COVID-19, të fokusuar tek dalja e mundshme e virusit nga laboratori i Wuhanit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…