Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka uruar presidentin e Malit të Zi Milo Gjukanoviq për Ditën e Shtetësisë, por e ngatërroi atë me kryeministrin malazez Zdravko Krivokapiq.

Në mesazhin e tij, Biden shkroi se ishte e rëndësishme të dëgjohet “kontributi juaj gjatë samitit të fundit të NATO-s në Bruksel”. Por, Gjukonaviq nuk ishte i pranishëm në atë samit, meqë ishte kryeministri Krivokapiq, shkruan B92, njofton Klan Kosova.

Samiti u mbajt në mes të qershorit në selinë e NATO-s.

Gjithashtu, Biden kishte shkruar se SHBA-ja do të vazhdojë të kenë mbështetje të fortë për popullin e Malit të Zi në progresin e tij për rrugën euroatlantike dhe zbatimin e reformave të nevojshme për t’iu bashkuar BE-së.

Presidenti amerikan gjithashtu uroi për katërvjetorin e anëtarësimit të Malit të Zi në NATO.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…