Presidenti amerikan i quajti gënjeshtra pretendimet e Trump se zgjedhjet e 2020 janë manipuluar

Në një fjalim nga Filadelfia, presidenti amerikan Joe Biden u shpreh se  ruajtja e të drejtave të votimit është test i kohës.

Biden tha se shumë shpejt do të miratohet edhe legjislacioni i të drejtave të votimit, i cili ka ngecur në Kongres për shkak të kundërshtimit të Partisë Republikane.

“Grupet e të drejtave civile dhe organizata të tjera kanë njoftuar planet e tyre për të qëndruar vigjilentë dhe për të sfiduar këto ligje të neveritshme në gjykata. Në Teksas, për shembull, legjislatura shtetërore e udhëhequr nga Republikanët dëshiron të lejojë vëzhguesit e sondazheve të frikësojnë votuesit. Ata duan t’ia  bëjnë aq të vështirë dhe të papërshtatshme në mënyrë që njerëzit të mos votojnë fare. Për këtë bëhet fjalë”, është shprehur Biden.

Sipas Shtëpisë së Bardhë dhe demokratëve të Kongresit, republikanët po përdorin legjislaturat e shteteve për të kufizuar të drejtat e votimit në të gjithë vendin, nën mbulimin e rritjes së sigurisë së zgjedhjeve.

Biden vuri në shënjestër Trump për pretendime të rreme se zgjedhjet e vitit 2020 ishin vjedhur nga ish-presidenti republikan përmes mashtrimit të gjerë të votimit. “Gënjeshtra e madhe është vetëm ajo: një gënjeshtër e madhe”, tha Biden, duke iu referuar pretendimeve të pabazuara të zgjedhjeve nga Trump dhe mbështetësit e tij.

Sipas Qendrës Brennan për Drejtësi në Shkollën e Drejtësisë të Universitetit të Nju Jorkut, të paktën 17 shtete këtë vit kanë miratuar ligje që kufizojnë hyrjen në votim. Demokratët i kanë kundërshtuar këto kufizime, të cilat kritikët kanë thënë se u drejtohen votuesve me ngjyrë  dhe hispanik të cilët kanë ndihmuar në zgjedhjen e demokratëve. Shumë republikanë kanë justifikuar kufizimet e reja si një mjet për të luftuar mashtrimin e votuesve, një fenomen që ekspertët e zgjedhjeve kanë thënë se është i rrallë në Shtetet e Bashkuara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…