Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, është planifikuar të udhëtojë në Spanjë të martën për fillimin e samitit të NATO-s – që pritet të fokusohet kryesisht në pushtimin e vazhdueshëm të Rusisë në Ukrainë – pas përfundimit të takimeve me udhëheqësit e G7-ës në Gjermani.

Pas takimit të së martës në mëngjes me kancelarin Olaf Scholz të Gjermanisë, presidentin Emmanuel Macron të Francës dhe kryeministrin Boris Johnson të Britanisë së Madhe në margjinat e G7, Biden do të shkojë në Madrid.

Liderët që do të marrin pjesë në samitin e NATO-s pritet të miratojnë një “Koncept strategjik” të ri që përshkruan synimet e aleancës veri-atlantike për dekadën e ardhshme.

Samiti vjen pasi pushtimi rus i Ukrainës shtrihet në muajin e tij të pestë ndërsa ShBA kërkon të mbajë aleatët të bashkuar në mbështetjen e saj për Ukrainën dhe të mbajë presionin ndaj presidentit rus Vladimir Putin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

DASH: Kosova të mos devijojë nga plani i tranzicionit të FSK-së

Shtetet e Bashkuara i mirëpresin aspiratat e Kosovës për anëtarësim në NATO,…

72 raste të reja sot me Kovid-19, shkon në 555 numri i përgjithshëm

Në 24 orët e fundit në vend  janë regjistruar 72 rate të…

Trupi i një njeriu të zhdukur gjendet në statujën e dinozaurit në Spanjë

Policia spanjolle po heton vdekjen e një 39-vjeçari, trupi i të cilit…

Vrasja e dyfishtë në Pejë, sot mbahet seanca dëgjimore për të arrestuarin

Në Gjykatën Themelore në Pejë sot do të mbahet seanca dëgjimore ndaj…

Një sqarim nga Tetova

Sapo na ka arritur në inbox një sqarim nga Tetova, lidhur me…