Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, dhe kryeministri i ri i Britanisë, Rishi Sunak, ranë dakord gjatë bisedimeve të martën që të punojnë së bashku për të mbështetur Ukrainën dhe për t’i bërë ballë Kinës, thanë nga Shtëpia e Bardhë.

Ata folën për herë të parë disa orë pasi Sunak u bë kryeministri i tretë i Britanisë këtë vit, duke trashëguar një krizë ekonomike pas dorëheqjes së Liz Truss, mandati i së cilës zgjati 49 ditë.

Vetëm ditët e fundit Biden është shfaqur të kritikojë publikisht strategjinë ekonomike të dënuar të Truss, në një ndërhyrje të rrallë nga presidenti amerikan. Marrëdhëniet midis dy vendeve gjithashtu kanë qenë disi të tensionuara vitet e fundit mes tensioneve të vazhdueshme mbi marrëveshjet pas Brexit në Irlandën e Veriut. Shtëpia e Bardhë ka shqetësime për ndikimin në paqen në rajon.

Biden dhe Sunak riafirmuan “marrëdhëniet speciale” midis SHBA dhe Britanisë dhe thanë se do të punojnë së bashku për të avancuar sigurinë dhe prosperitetin global, tha Shtëpia e Bardhë në një përmbledhje të bisedës.

“Udhëheqësit ranë dakord për rëndësinë e punës së bashku për të mbështetur Ukrainën dhe për ta mbajtur Rusinë përgjegjëse për agresionin e saj”, thuhet në deklaratë për luftën e shkaktuar nga pushtimi rus.

Sunak i ka premtuar presidentit ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, se mbështetja e Britanisë për Ukrainën do të jetë e qëndrueshme dhe “më e fortë se kurrë nën kryesinë e tij”, tha një zëdhënës i Downing Street.

“Kryeministri tha… Presidenti Zelenskiy mund të llogarisë te qeveria e tij që të qëndrojë në solidaritet të vazhdueshëm. Të dy udhëheqësit ranë dakord për nevojën për të vazhduar presionin mbi regjimin barbar të Putinit përmes sanksioneve të vazhdueshme ekonomike.

“Ukraina dhe Britania kanë arritur lartësi të reja në marrëdhëniet kohët e fundit, por megjithatë ne kemi ende potencial për të forcuar bashkëpunimin tonë”, tha Zelensky në një video fjalim të mbrëmjes, duke shtuar se ai e kishte ftuar Sunak që ta vizitojë Ukrainën.

Shtëpia e Bardhë tha se Biden dhe Sunak ranë gjithashtu dakord të “adresojnë sfidat e paraqitura nga Kina”, të cilën Uashingtoni e ka identifikuar si rivalin e saj kryesor gjeopolitik dhe ekonomik në skenën botërore.

Downing Street kishte lëshuar më herët përmbledhjen e vet të thirrjes, në të cilën i referohej përpjekjeve për të “kundërshtuar ndikimin keqdashës të Kinës”.

Në deklaratë thuhej: “Presidenti Biden përgëzoi kryeministrin për emërimin e tij dhe liderët prisnin të punojnë ngushtë së bashku. Biden tha se Mbretëria e Bashkuar mbetet aleati më i ngushtë i Amerikës dhe kryeministri ra dakord për forcën e madhe të marrëdhënieve.

“Udhëheqësit diskutuan shtrirjen e bashkëpunimit MB-SHBA, si në planin dypalësh ashtu edhe në rajone të tilla si Indo-Paqësori, ku pakti Aukus është pjesë e përpjekjeve tona për të rritur stabilitetin dhe për të luftuar ndikimin keqdashës të Kinës.

“Ata reflektuan mbi rolin udhëheqës që vendet tona po luajnë në mbështetjen e popullit të Ukrainës dhe për të siguruar që Putini të dështojë në këtë luftë.

“Kryeministri dhe Presidenti Biden ranë dakord gjithashtu për nevojën për të siguruar që populli i Irlandës së Veriut të ketë siguri dhe prosperitet përmes ruajtjes së Marrëveshjes së Belfast-it.

Dy liderët pritet të takohen personalisht në Samitin e G20 në Indonezi muajin e ardhshëm.

Britania ka qenë një aleat kyç evropian i SHBA-së në armatosjen dhe mbështetjen e ushtrisë ukrainase teksa ajo përpiqet të zmbrapsë pushtimin rus, i cili filloi në shkurt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mbaron afati për arritjen e marrëveshjes rreth klimës: Vendet e pasura nuk janë të gatshme të sakrifikojnë

Negociatorët në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike (COP26) në…

Nipi e zbulon flamurin personal të Isa Boletinit: E ka ngritur me 30 qershor 1912

Në fshatin Boletin në veri të Kosovës, gjendet kulla e Isa Boletinit.…

Aksion policor, së paku 8 persona të arrestuar

Ka vazhduar aksioni policor kundër përdoruesve dhe tregtarëve të lëndëve narkotike në…

Tre të vrarë pas të shtënave brenda një supermarketi në Oregon, SHBA

Të paktën dy persona kanë humbur jetën pasi një person i armatosur…

E rëndë/ “Donte t’i infektonte të gjithë rreth tij”, arrestohet qytetari pasi infektoi qëllimisht 22 persona me Covid-19

Një banor i Majorca është arrestuar për infektimin e 22 personave me…