Presidenti Amerikan Joe Biden dhe ai rus Vladimir Putin mbërritën në një vilë në Gjenevë, aty ku do të zhvillojnë bisedimet. Ky është takimi i parë qëkur Biden u bë president dhe samiti po shihet me shumë interes.

Tensionet janë të larta për disa çështje, që nga akuzat për sulmet kibernetike tek roli i Rusisë në Ukrainë, e deri burgosja e kritikut të Kremlinit, Alexei Navalny.

Përpara takimit, Biden e quajti homologun e tij një “kundërshtar me vlera”. Ndërsa Putin ka thënë se marrëdhëniet SHBA-Rusi janë në pikën e tyre më të ulët të këtyre viteve.

Pas takimit presidentët pritet të mbajnë konferenca të ndara për shtyp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…