Vendet perëndimore kanë mirëpritur lajmin, se Turqia ka hequr bllokadën për anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO.

Janë presidenti amerikan dhe kryeministri britanik që reaguan ndër të parët lidhur me këtë lajm, që e kanë quajtur fantastik.

Kryeministri britanik Boris Johnson, ka shkruar në Twitter se i jep mbështetje të fuqishme marrëveshjes së arritur mes Turqisë dhe dy vendeve nordike.

“Lajm fantastik në Samitin e NATO-s. Anëtarësimi i Finlandës dhe Suedisë do ta bëjnë aleancën më të fortë dhe të sigurtë”, tha Johnson.

Siç raporton Reuters, presidenti amerikan Joe Biden gjithashtu ka mbështetur marrëveshjen – duke thënë se është një ndryshim i madh në pasqyrën e sigurisë globale.

“Është një ndryshim i madh në siguri në nivelin global”, tha presidenti amerikan.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ateron në Francë aeroplani me 250 evropianë të ardhur nga Kina

Një aeroplan me 250 qytetarë të Francës dhe të vendeve të tjera…

Prokuroria kryen bastisje në shtëpinë e Rashkovskit

Prokurorja për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, Villma Ruskovska ka…

Shkupi qyteti i dytë në botë me ajër më të ndotur

Shkupi sot është qyteti i dytë më i ndotur në botë, në…

Sela: Politika dështoi, sepse më shumë u kujdes për pasurimin e disa individëve, sesa jetësoi amanetin e UÇK-së

“Sot përkujtojmë 2 Majin, festë e krenarisë kombëtare në kalendarin tonë historik”,…

Zaev: Mos-marrja e datës, mund të shkatërroj qeverinë në RMV

Kryeministri Zoran Zaev në një intervistë për tanjug.rs ka deklaruar se Maqedonia nuk ka…