Presidenti i SHBA-së, Joe Biden po zhvillon bisedime me dy ministra ukrainas në Poloni – takimi i parë ballë për ballë me zyrtarë të tillë të nivelit të lartë që kur forcat ruse pushtuan vendin një muaj më parë.

Shtëpia e Bardhë tha se presidenti amerikan po shoqërohet prej Sekretarit të Shtetit, Antony Blinken dhe Sekretarit të Mbrojtjes, Lloyd Austin me homologët e tyre ukrainas, Dmytro Kuleba dhe Oleksii Reznikov.

Biden ndodhet në Poloni që nga e premtja dhe do të takohet gjithashtu me homologun polak, Andrzej Duda.

Ai pritet të mbajë një fjalim rreth konfliktit gjatë ditës së sotme, raporton bbc.

Disa thonë se fakti që ministrat ukrainas po largohen nga vendi i tyre është një shenjë e besimit të tyre në rritje në mënyrën se si po shkon lufta me Rusinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Digjen të gjallë në veturë, ranë në një gropë me ujë të nxehtë

Mediat e huaja bëjnë me dije se ditën e sotme dy burra…

Rrahje në Gostivar, policia qetëson situatën me të shtëna në ajër

Në Gostivar pas mesnate ka pasur rrahje mes dy grupeve, ndërsa përleshja…

100-vjetori i pranimit të Shqipërisë në Lidhjen e Kombeve/ Meta: Akt unik në historinë e vendit tonë

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kujtuar 100-vjetorin e pranimit të Shqipërisë…

Gjenden mbetje mortore në fshatin Leshan të Suharekës

Një qytetar derisa po i pastronte varrezat me rastin e festës së…

El Cheka: Pse nuk po arrestohen kamatashët e Tetovës?

Anonim nga nje njeri familjar i Shkreti shkojn e Kasirin. Pershendetje Ardian…