Presidenti amerikan, Joe Biden, u ka thënë liderëve të Suedisë dhe Finlandës që ai e ka mbështetur politikën e derës së hapur të NATO-s dhe të drejtat e dy shteteve nordike për të vendosur për “të ardhmen e tyre, për politika e jashtme dhe për aranzhimet e sigurisë”.

Zotëri Bideni ka folur me kryeministren suedeze, Magdalena Andersson, dhe presidentin finlandez, Sauli Niinisto, dhe që të tre e kanë theksuar mbështetjen për Ukrainën, thuhet në komunikatën nga Shtëpia e Bardhë.

Dje Finlanda e konfirmoi që do të ofrojë të futet në Aleancën Veriatlantike, lëvizje që është kritikuar nga shteti anëtar, Turqia, si dhe që është kritikuar nga Rusia.

Që prej këtij njoftimi, Rusia ka thënë që do të ndalojë së shituri rrymë Finlandës.

Suedia pritet ta bëjë një njoftim të njëjtë si Finlanda në ditët në vijim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dogana e policia me aksion në veri, kontrollohen bizneset që i ikin tatimit

Oficerët doganorë të asistuar nga Policia e Kosovës sot në orët e…

Sinani: Policia maqedonase më maltretoi në Qafë Thanë, kërkova ndihmë mjekësore

Kryetari i nderit të IGFM-së për Maqedoninë e Veriut, Idriz Sinani, thotë…

Fotografi e rrallë e Zahir Pajazitit në vitin 1980 (FOTO)

Vëllai i Heroit Zahir Pajaziti, Agimi pati publikuar një fotografi të njërit…

Vdiq regjisorja Burbuqe Berisha

Ka vdekur në moshën 51-vjeçare regjisorja Burbuqe Berisha, ka konfirmuar drejtori i…

Johnson, plan me 6 pika për të ndaluar pushtimin e Ukrainës nga Rusia

Boris Johnson ka zbuluar një plan prej 6 pikash që ai shpreson…