Kryeministrja serbe Ana Bërnabiq ka reaguar ndaj deklaratës së kryediplomatit evropian Josep Borrell i cili tha se “ grupet serbe duhet të heqin menjëherë barrikadat”.

Bërnabiq ka thënë se “me sa duket Quinti së bashku me përfaqësuesin e lartë të BE-së Borrellin thonë se barrikadat në veri të Kosovës duhet të hiqen sepse janë të paligjshme”.

“Interesante, ata nuk janë aq të zëshëm për paligjshmërinë e arrestimit të serbëve, për shembull De Pantiqit, i cili u arrestua dje pa asnjë provë, apo kur policia e Kosovës shkel studentët e Brukselit duke hyrë në armatosur në komunat me miqtë serbe në veri. me pushkë/tyta të gjata. Ata njerëz në barrikada shprehin qartë protestën e tyre dhe e bëjnë në mënyrë paqësore. E vetmja mënyrë me të cilën mund të dëgjohet, për fat të keq, është në barrikada”, ka shkruar ajo në rrjetet sociale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pendarovski: Vendimi i Brukselit ishte goditje për të gjithë

Në të vërtetë ishte një goditje për të gjithë, jo vetëm për…

“Financial Times”: Mbledhja e liderëve zgjati deri në 2 pas mesnate, Makron nuk iu përgjigj gazetarëve

Financial Times” i ka kushtuar një artikull sot, sfidave të forta me…

USAID lavdëron Kosovën, Gërvalla: Pasojë e zgjedhjeve

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, është krenuar me…

Nominimet për Oscars të vitit 2023

Sezoni aktual i Oscar-it po afrohet, pasi nominimet për çmimet e këtij…

Gajser: Nëse gjykata nuk e kryen punën, do ta kryej vetë

Gazetari i gazetës italiane La Verita, Laris Gajser, i cili i publikoi…