Ish-Kryeministri Sali Berisha thotë se deklarata e zëdhënësit të Departamentit Amerikan të Shtetit, provoi bindjen e tij se pas vendimit për shpalljen “non grata”nga ana e Sekretarit Amerikan të Shtetin Antony Blinken qëndron Kryeministri Rama dhe multimiliarderi Xhorxh Soros.

“Është vendim i bazuar në keqinformimin e sekretarit Blinken, sepse unë nuk besoj se ai vetë të angazhohet për shqyrtim të hollësishëm të dosjeve e gjëra të tilla në keqformimin e lobimit të verbër e hakmarrës i Edi Ramës me multimiljarderin Xhorxh Soros, një nga njerëzit me të fuqishëm jashtë politikës, që përdor miliardat e tij më shumë se kushdo në botë për pushtet politik të tij.

Amerika është një vend i lirë dhe thelbi i lirisë është dinjiteti. Të tjerat pastaj janë dytësore, tretësore.Thelbi, unë i shtypur në diktaturë, ka njerëz që e kanë trashëgimi dinjitetin, unë jam një nga ata që e kam fituar.

Mua në diktaturë nuk më kanë munguar shumë gjera, kam qenë në gjendje fare normale, nuk kam qenë i persekutuar, por më mungonte dinjiteti. E gjithë beteja ime ishte të dal nga dubliciteti i intelektit të kohës dhe ja kam dalë me një vendim që mund të kishte çdo pasojë.

Njeriu nuk e lëshon kurrë dinjitetin e tij dhe ai që e ka të rifituar e ka më të çmuar se çdo gjë”, u shpreh Berisha në një studio televizive.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…