Me 228,2 miliardë dollarë, manjati francez i luksit, Bernard Arnault, është ngjitur në krye të listës së Forbes, duke u bërë njeriu më i pasur në botë.

Ai ka në zotërim grupin e produkteve dhe shërbimeve të luksit LVMH Moet Hennessy, është pronar i shtëpive të modës Louis Vuitton, Chanel, Fendi dhe Christian Dior, si dhe i mbi 70 bizneseve të tjera të bizhuterive, parfumeve e kozmetikës, apo edhe shërbimeve të hotelerisë, duke pasur një portofol shumë të diversifikuar.

Kështu, njeriu në krye të konglomeratit më të madh të luksit kanë një gjurmë të pashlyeshme në industrinë e modës dhe ka shkruar histori me sukseset e tij.

Për të dytin vit radhazi, pjesë e listës së gjatë të miliardevë të botës është bërë edhe Rihanna, pasuria e të cilës vlerësohen se është 1,4 miliardë dollarë, e cila renditet në vendin e 2002.

Po ashtu, pjesë e listës është edhe Kim Kardashian me 1,2 miliardë dollarë. Në total, në listën e Forbes janë 2640 miliarderë, të cilët në total arrijnë vlerën 12,2 trilionë dollarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

As presioni i SHBA’së nuk ia “la shenjë” BE’së karshi çështjes së liberalizimit të vizave

Raportuesja e BE’së për Kosovën, Viola Von Cramon, ka këputur sot shpresat…

“Çmendet” në ajër pasagjeri: Ndaloni avionin, kap për fyti pilotin

Një avion i Delta Airlines bëri ulje të detyruar në New Mexico…

Gajser: Nuk jam dorë e zgjatur e Gruevskit, se njoh as Salvinin dhe Orbanin

Laris Gajser në radio Capodistria ka deklaruar se ai e ndjek situatën…

Situata në veri, Këshilli i Sigurisë së Kosovës: Do ruajmë sigurinë në vend

Në mbledhje u shqyrtua situata e sigurisë në Republikën e Kosovës pas…

Blinkeni zhvillon bisedë telefonike me Lavrovin – i kërkon lirimin e dy amerikanëve të arrestuar

Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken zhvilloi të premten një bisedë telefonike…