Me 228,2 miliardë dollarë, manjati francez i luksit, Bernard Arnault, është ngjitur në krye të listës së Forbes, duke u bërë njeriu më i pasur në botë.

Ai ka në zotërim grupin e produkteve dhe shërbimeve të luksit LVMH Moet Hennessy, është pronar i shtëpive të modës Louis Vuitton, Chanel, Fendi dhe Christian Dior, si dhe i mbi 70 bizneseve të tjera të bizhuterive, parfumeve e kozmetikës, apo edhe shërbimeve të hotelerisë, duke pasur një portofol shumë të diversifikuar.

Kështu, njeriu në krye të konglomeratit më të madh të luksit kanë një gjurmë të pashlyeshme në industrinë e modës dhe ka shkruar histori me sukseset e tij.

Për të dytin vit radhazi, pjesë e listës së gjatë të miliardevë të botës është bërë edhe Rihanna, pasuria e të cilës vlerësohen se është 1,4 miliardë dollarë, e cila renditet në vendin e 2002.

Po ashtu, pjesë e listës është edhe Kim Kardashian me 1,2 miliardë dollarë. Në total, në listën e Forbes janë 2640 miliarderë, të cilët në total arrijnë vlerën 12,2 trilionë dollarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

90 vjet anëtare e FIFA, urimi i Infantino për FSHF

90 vjet më parë, Federata Shqiptare e Futbollit u pranua si anëtare…

Gjendja e jashtëzakonshme në vend zgjatet edhe për 30 ditë të tjera

“Këshilli i sigurimit debatoi edhe për gjendjen e jashtëzakonshme. Nga qeveria dje…

Gjermani: Kapen dy të dyshuarit për vrasjen e 42-vjeçarit, janë po ashtu shqiptarë

Dy personat e dyshuar për vrasjen e 42-vjeçarit shqiptar janë kapur nga…

DW: Albin Kurti sjell tone të reja në Bruksel

Fituesi i zgjedhjeve, Albin Kurti, prej fillimit informoi Brukselin dhe Beogradin, se…

Ukraina do të fillojë një kundër-ofensivë pas dy muajsh, thotë ndihmësi i Zelenskyt

Forcat e Armatosura të Ukrainës (AFU) po përgatiten për një kundërofensivë, e…