Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka premtuar 500 milionë euro shtesë mbështetje ushtarake për Ukrainën.

Ai beson se do të arrihet një marrëveshje në ditët në vijim për një embargo ndaj naftës ruse, raporton skynews.

Spanjolli deklaroi se mbështetja ushtarake do të ishte për armë të rënda si tanke dhe artileri ndërsa ndihma e fundit do të thotë se komuniteti evropian deri më tani ka ndarë dy miliardë euro për shtetin ukrainas.

“(Do të jetë) më shumë presion ndaj Rusisë me sanksione ekonomike dhe vazhdimin e izolimit ndërkombëtar të Rusisë”, tha ai.

Në lidhje me embargon e mundshme të naftës, ai tha se “jam i sigurt se do të kemi një marrëveshje. Na duhet dhe do ta kemi. Duhet të heqim qafe varësinë nga nafta ruse. Nëse nuk ka marrëveshje në nivelin e ambasadorëve, atëherë të hënën ministrat kur të mblidhen duhet të japin shtysën politike”.

Ndryshe, Hungaria është vendi kryesor i BE-së që po kundërshton embargon ndaj naftës ruse pasi që ka varësi të madhe ndaj saj dhe kryesisht e importon nga Rusia.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Haxhiu paralajmëron fillimin e procesit të vettingut, synon kthimin e besimit të qytetarëve në drejtësi

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka thënë së këtë javë presin nga…

Erdogan: Nuk kanë nevojë që delegacionet e Finlandës dhe Suedisë të vijnë në Turqi

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan sot ka deklaruar se shteti i tij…

Gratë në Mbretërinë e Bashkuar thonë se po injektohen me gjilpëra në klube dhe po zgjohen pa ndonjë memorie se çfarë kishte ndodhur më tej

Gratë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar thonë se janë injektuar me…

OKB: Mbi 12 milionë njerëz të bllokuar në zonat e luftimeve në Ukrainë

Agjencia për Migracion e Kombeve të Bashkuara tha të premten se rreth…

“Kamala Harris do të vdesësh”- Arrestohet gruaja që kërcënonte me vrasje Zv.Presidenten e SHBA

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar se do të…