Ambasadori i Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca bashkë me ambasadoren e SHBA-së kanë ka zhvilluar një takim me kreun e KQZ-së Ilirjan Celibashi në ambnientet e KQZ-së.

Ai tha se BE po e ndjek nga afër gjithë procesin e fushatës dhe se do të jetë aty edhe në datën e zgjedhjeve të 25 prillit. Ai vëri thirrje për vetëpërmbajtje dhe shmangie të dhunës.

“Kemi ardhur të diskutonim situatën në lidhje me përgatitjen e zgjedhjeve të 25 prillit. Komisionari na tregoi për situatën, përgatitjet, na foli për identifikimin biometrik dhe votimin elektronik. Procesi është pothuajse gati, komisioneri ka besim se gjithçka do të jetë gati. Një aspekt shumë i rëndësishëm ka qenë dhe edukimi i zgjedhësve. BE po ju ndjek nga afër dhe do të ndjekë nga afër ç’po ndodh në të 60 bashkitë. Jemi duke marrë në konsideratë linçimin e konferencës ndërkombëtare. Fjala ime e fundit është për vetëpërmbajtje, të shmangin dhunë, gjuhën e dhunës, është shumë e rëndësishme, është shumë  e rëndësishme që gjithçka të bëhet si duhet në 25 prill dhe në të ardhmen”, tha Soreca.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ministrja e Jashtme britanike,Truss: Rusia t’i japë fund aktivitetit keqdashës ndaj Ukrainës

ATSH-DPA/ Ministrja e Jashtme britanike Liz Truss i ka bërë një thirrje…

Dialogu me Serbinë dhe fushata elektorale në Kosovë

Çështja e dialogut me Serbinë nuk po zë shumë vend në fushatën…

Kusari-Lila: Prishja e koalicionit qeverisës, çështje e ditëve apo e javëve

Deputetja e grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka parashikuar se…

Qeveria ua heq shtesat edhe një pjese të Policisë

Pakoja e re Emergjente e Qeverisë Kurti 2 ka lënë jashtë disa…

Biden thotë se nuk do ta vizitojë Ukrainën gjatë udhëtimit të tij në Evropë, është i bindur se ky shtet do të bëhet anëtare e BE-së

Presidenti amerikan Joe Biden ka thënë sot se nuk do ta vizitojë…