Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka përkujtuar masakrën e Reçakut.

Përmes një njoftimi, BE në Kosovë ka thënë se kujtojnë dhe nderojnë të gjitha viktimat e kësaj masakre, duke shtuar se e ardhmja duhet të sjellë drejtësi dhe lehtësim.

“Sot shënohet 24 vjetori i masakrës së Reçakut. Ne kujtojmë dhe nderojmë viktimat dhe ndajmë dhimbjen dhe zinë e pangushëllueshme të familjeve të tyre. E kaluara nuk mund të zhbëhet, por e ardhmja duhet të sjellë drejtësi, mbyllje dhe lehtësim” thuhet në njoftimin e tyre.

Më 15 janar 1999, në fshatin Reçak u vranë e u masakruan barbarisht 45 shqiptarë të paarmatosur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Puna dha rezultat: Lukashenko shpallet personaliteti i vitit në nxitjen e krimit dhe korrupsionit

Presidenti i Bjellorusisë, Aleksandër Lukashenko është shpallur personi i vitit. Edhe pse…

Në Antalya Diplomacy Forum, Osmani: COVID-19 ka shtuar pabarazitë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të sesionit të parë të…

Kumtesë e përbashkët e MPJ dhe MB për deklaratën e zëdhënëses së MPJ të Rusisë, Zaharova

Kumtesa e përbashkët e MPJ dhe MB: Republika e Maqedonisë së Veriut…

Rusia dhe Bjellorusia nisin stërvitjet e përbashkëta ushtarake duke ngjallur frikën për një ofensivë të re në Ukrainë

Rusia dhe Bjellorusia po kryejnë stërvitje të forcave ajrore nga sot deri…

Miratohen pjesërisht mocionet, Prokuroria e Speciales urdhërohet të përmirësojë aktakuzën ndaj ish-krerëve të UÇK-së

Gjykatësi i procesit të rastit të ish-krerëve të UÇK-së në Speciale, Nicolas…