Ekzekutivi i Unionit do të ofrojë ndihmë edhe për fermerët e Ukrainës

Bashkimi Europian do të ofrojë 500 milionë Euro për të ndihmuar fermerët e vendeve të Unionit për të zbutur efektet e krizës në Ukrainë.

Konflikti midis Moskës dhe Kievit ka shkaktuar rritjen e çmimeve në rang global dhe rritje të kostove të prodhimit. Për të rritur kapacitetin e prodhimit bujqësor, Komisioni Europian propozoi që të lejohet përkohësisht kultivimi i çdo kulture për qëllime bujqësore në toka djerrë.

Komisioni beson se së bashku me eksportet nga India, do të  mbulojë nevojën e 20 milionë tonëve grurë që merrej normalisht nga Ukraina. Ekzekutivi i bllokut thotë se nuk ka rreziqe për sigurinë ushqimore, pasi Unioni është  vetë ekportues i drithërave. Vendet anëtare mund të shtojnë 1 miliard Euro të tjera në buxhetin e ndihmës. Nga ana tjetër një pjesë e ndihmës do të shkojë edhe për Ukrainën për të ndihmuar fermerët e saj të mbjellin fara misri dhe luledielli.

Ukraina është një nga eksportuesit kryesorë të  vajit të lulediellit, me mbi 50% të tregtisë botërore dhe prodhon sasi të konsiderueshme të grurit, elbit dhe misrit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Macron tenton ndërmjetësimin në krizën Rusi – Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të udhëtojë në Moskë dhe Kiev…

Klinaku, Vuçiqit: Hapni arkivat për krimet dhe masakrat që i keni bërë ndaj shqiptarëve

Kryetari në detyrë i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare…

Osmani mesazh ndërkombëtarëve: Serbia kreu dhunë sistematike kundër popullit tonë

Ushtruesja e detyrës së presidentes, Vjosa Osmani, u ka bërë një mesazh…

Publikohet një pjesë e raportit të BE-së për Maqedoninë e Veriut: Kritikohet bllokada për fillimin e bisedimeve

Është publikuar një pjesë e raportit për Maqedoninë e Veriut i cili…

Topalov: Maqedonia është e varur nga Serbia dhe se çdo lëvizje diktohet nga Beogradi

Profesori bullgar Kiril Topalov thotë se politikanët që do të dorëzojnë kauzën…