Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, është ankuar për atë që ai e quajti një “proces të heshtur çarmatimi”, pasi vendeve anëtare iu kërkua që të plotësojnë shpejt rezervat e tyre të varfëruara të municionit dhe pajisjeve ushtarake.

“Ne e kemi zhveshur veten nga armët pa e thënë. Ne kemi reduktuar asetet tona ushtarake midis 2008 dhe 2014 në një mënyrë shumë tronditëse dhe në një mënyrë shumë të pakoordinuar”, tha Borrell në një konferencë në Bruksel, shkruan Aljazeera.

BE-ja synon të zhvillojë më shumë dronë dhe aftësi të karburantit, të përmirësojë armaturën e tankeve dhe automjeteve luftarake të Evropës, të forcojë kapacitetet detare dhe të forcojë aftësitë e saj të mbrojtjes kibernetike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mediat bullgare: Zaev ka propozuar pesë propozime për zgjidhjen e mosmarrëveshjes me Bullgarinë

Pasi kryeministri teknik bullgar Stefan Janev njoftoi dje se delegacioni maqedonas u…

Anëtarësimi në NATO, edhe katër vende duhet ta ratifikojnë protokollin

LSDM informon se pasojnë edhe katër ratifikime nga shtetet të tjera anëtare…

VMRO: LSDM do të pësojë debakël në zgjedhjet e ardhshme

“Paniku i LSDM-së po rritet çdo ditë. Karriera politike e Zoran Zaev…

Shqiptarët nesër protestojnë para vilës presidenciale në Shkup

Nesër me fillim në ora 13 shqiptarët do të protestojnë në Vodno,…

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është nisur për në Londër ku do…