Bashkimi Evropian e ka mirëpritur lajmin që Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë arritur kompletimin e shkatërrimit të rezervave të armëve kimike.

Kjo është arritur më 7 korrik, përpara se të përfundonte afati që ka qenë shtatori i këtij vitit.

“Kompletimi i shkatërrimit shënon një të arritur të madhe për zbatimin e Konventës për Armët Kimike, 25 vjet pas hyrjes së saj në fuqi”, thuhet në qëndrimin e BE-së.

BE-ja thekson se do ta vazhdojnë mbështetjen e saj politike dhe financiare në zbatim të konventës dhe do të fokusohet në parandalimin e rishfaqjes së armëve kimike.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Çmenden” serbët/ Ja çfarë shkruajnë për armatosjen e Ushtrisë së Kosovës nga Turqia

Gazeta serbe “Kurir” ka shkruar se shteti i Kosovës ka nënshkruar kontratën…

Vriten 11 vullnetarë rusë pas një sulmi në një bazë ushtarake pranë kufirit me Ukrainën

Dy ushtarë vullnetarë kanë hapur zjarr ndaj trupave të tjerë në një…

Mbi 425 mijë qytetarë presin për t’u vaksinuar

Rritet numri i qytetarëve të vaksinuar. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë tregon…

Ish-kryeministri Imran Khan dominon zgjedhjet në Pakistan

Ish-kryeministri pakistanez Imran Khan ka vazhduar serinë e tij dominuese elektorale pasi…

Ambasadori amerikan në Moskë kthehet për konsultime në Uashington

Ambasadori i SHBA-së në Rusi, John Sullivan, tha se këtë javë ai…