Pas një viti kufizimesh, evropianët shpresojnë me padurim për udhëtime pa karantinë këtë verë. Të ënjtën, Bashkimi Evropian ka nisur fushatën e saj të regjistrimit të banorëve të vetë me “çertifikatën digjitale të COVID-19”, e cila shpreson se do të lehtësojë udhëtimin rreth Evropës (megjithëse vendet individuale në fund të fundit do të përcaktojnë kufizimet e tyre).

Banorët e BE-së (dhe ata të vendeve jo-anëtare të Shengenit) mund të aplikojnë për leje nëse janë vaksinuar, janë rikuperuar nga COVID-19 ose ka një test negativ të COVID-19.

Mirëpo, ka shqetësime në lidhje me këtë plan të BE-së, raporton The Economist.

Njëra është se është diskriminuese. Përfshihen vetëm katër vaksinat e aprovuara nga Agjencia Evropiane e Barnave, megjithatë disa vende evropiane kanë zgjedhur të tjerët, përfshirë Hungarinë, e cila ka administruar vaksinën ruse “Sputnik V”.

Kritikët shqetësohen gjithashtu se është e rrezikshme, përcjell Klankosova.tv.

Askush nuk e di se sa zgjat mbrojtja nga vaksinat dhe mbetet shumë e panjohur për variantet e reja. E megjithatë, BE-ja është e dëshpëruar të ndihmojë ekonomitë e dëmtuara nga pandemia duke rritur turizmin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…