Shtetet e Bashkimit Evropian deri më tani ka ngrirë asete ruse në vlerë prej 13.8 miliardë dollarësh qëkur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës, tha Komisionari i BE-së për Drejtësi, Didier Reynders.

“Për momentin, ne kemi ngrirë – asete të oligarkëve dhe entiteteve të tjera – 13.8 miliardë euro [13.8 miliardë dollarë], pra një shumë mjaft të madhe”, tha Reynders për gazetarët në Pragë më 12 korrik para takimit joformal të ministrave të Drejtësisë.

“Por, më duhet të them se një pjesë e madhe e kësaj shume, mbi 12 miliardë… vjen nga pesë shtete anëtare”, shtoi ai.

Ai nuk tregoi se cilat ishin këto pesë shtete anëtare, por u bëri thirrje anëtarëve të BE-së që të rrisin përpjekjet për të identifikuar dhe ngrirë asetet që bien mbi juridiksionin e tyre.

Ministri gjerman i Financave, Christian Lindner, tha se vlera e aseteve të ngrira ruse në shtetin e tij deri në mesin e qershorit ishte 4.48 miliardë euro.

Ministri ukrainas i Drejtësisë, Denys Maliuska, përsëriti thirrjet e Kievit se asetet duhet të përdoren për të ofruar kompensime për dëmet e luftës, që janë kryer nga forcat ruse.

“Aktualisht, ajo janë të mbrojtura nga imuniteti sovran, por ne mendojmë se asetet e shtetit që nisi luftën, kreu agresion, nuk duhet të mbrohen nga imuniteti sovran”, tha ai në Pragë.

“Ne po vuajmë nga humbjet ekonomike, dhe nuk ka kuptim që këto humbje të mbulohen nga taksapaguesit ukrainas apo evropianë”, shtoi Maliuska./Rel

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shpërthim i madh në stacionin e trenave në Kiev

Dëme janë parë pranë stacionit qendror të trenit në Kiev pas një…

Nga i nxehti ekstrem në stuhi: : Rrufeja vret atleten, gruaja vdes në makinë

Pas një jave me temperatura ekstreme, në Itali është rikthyer moti i…

Rusia nis një sulm ajror vdekjeprurës në bazën ushtarake vetëm 15 milje nga territori i NATO-s

Nëntë persona janë vrarë dhe 57 janë plagosur në sulmin ajror në…

Izrael, turmën e kapë paniku – mbi 38 të vdekur

Të paktën 38 persona kanë humbur jetën në Izrael, pasi paniku e…

Shqipëria dhe Kosova në raportin e organizatës Amnesty International për 2020

Organizata për të drejtat e njeriut, Amnesty International (AI) sapo ka publikuar…