Bashkimi Evropian do të përpiqet të krijojë një gjykatë të specializuar, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimet e mundshme të kryera nga Rusia në Ukrainë, tha të mërkurën presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

“Jemi gati të fillojnë të punojnë me komunitetin ndërkombëtar për të marrë mbështetjen më të gjerë ndërkombëtare të mundshme për këtë gjykatë të specializuar”, tha von der Leyen.

Ukraina ka bërë presion për një gjykatë speciale për të ndjekur penalisht liderët ushtarakë dhe politikë rusë i konsideron sulmin për fillimin e luftës, shkruan Reuters.

Gjykata Penale Ndërkombëtare (ICC) me bazë në Hagë nisi hetimin e saj të ri mbi krimet e supozuara kundër njerëzimit dhe krimet e fajit disa ditë pas pushtimit të Moskës më 24 shkurt, por ajo nuk ka juridiksion për të ndjekur penalisht agresionin në Ukrainë.

“Ndërsa vazhdojmë të mbështesim Gjykatën Penale Ndërkombëtare, ne po propozojmë ngritjen e një gjykate të specializuar, të mbështetur nga Kombet e Bashkuara, për të hetuar dhe ndjekur penalisht krimin e agresionit të Rusisë”, tha von der Leyen.

Sipas zyrtarëve të BE, mbështetja e Kombeve të Bashkuara për gjykatën e specializuar është “thelbësore” për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjes së imunitetit nga ndjekja penale për funksionarët e lartë të shtetit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rusia po bën përpjekjet më të mëdha për të pushtuar qytetin lindor Soledar, thotë Zelensky

Rusia është e fokusuar në marrjen e qytetit minerar Soledar në rajonin…

Në Hagë fillon dëgjimi i dëshmitarit të nëntë në gjykimin ndaj Salih Mustafës

Në Dhomat e Specializuara në Hagë ka filluar të dëgjohet dëshmitari i…

Delta kërcënon/ Gjermania synon të shpejtojë fushatën e vaksinimit

Gjermania do të ketë së shpejti doza të mjaftueshme të vaksinave kundër…

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Poloni

Kompania shtetërore polake e gazit natyror PGNiG, ka bërë të ditur se…

Franca shënon mesatarisht mbi 200 mijë raste të reja me COVID-19 në ditë

Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të…